Proč naboso
Běh je jednou z nejpřirozenějších forem lidského pohybu. Z evolučního pohledu se ještě do nedávna lidé pohybovali a běhali naboso nebo jen v minimální obuvi. Výzkumy ukazují, že při běhu naboso lidé mnohem častěji používají techniku s došlapem na špičku (vnější stranu přední části chodidla) nebo na střed chodidla. Při tomto stylu běhu dochází k nulovému nebo naprosto minimálnímu dopadovému rázu a také k nižším dopadovým silám. Osvojíme-li si tedy správně techniku s dopadem na přední část chodidla, můžeme výrazně minimalizovat úroveň dopadové energie a možná tak předejít mnoha zraněním.
"Mnoho lidí si myslí, že potřebují boty s tvrdou podrážku, vydatným tlumením a podporou klenby. My lidé jsme se ale vyvinuli abychom chodili a běhali naboso. Ještě v nedávné době chodil každý bos, v jednoduché obuvi s pružnou podrážkou a minimílním tlumením nebo podporou klenby. Tak si zkuste zout boty! Osvojení si běhu naboso a posílení nohou je nejen přirozenější, ale může být také velmi prospěšné pro naše zdraví.
Náš výzkum ukazuje, že lidé, kteří běhají naboso nebo v minimalistické obuvi většinou používají klasický, šetrnější běžecký styl, při kterém dopadají na přední část chodidla a nepřetahují krok."
Daniel Lieberman,
Professor of Human Evolutionary Biology at Harvard University
www.barefootrunning.fas.harvard.edu
"Běh naboso podporuje techniku s dopadem na přední nebo střední část chodidla, což umožňuje běžci lépe využít elastickou energii uchovávanou v Achilovce [achilova šlacha] a podélné klenbě. Dochází tak posílení lýtkového svalstva a svalů v chodidle a předejde se tak nepohodlnému nárazu a potenciálně i zranění."
William L. Jungers
Professor in the Department of Anatomical Sciences at Stony Brook University School of Medicine
“Špatný stav svalstva spodní části nohou a chodidla je největší problém vedoucí k zraněním. Pouze dvě až tři procenta populace má skutečné biomechanické problémy, takže vlastně vytváříme nové problémy tím, že léčíme ty, které neexistují.”
Dr. Herard Hartmann
fyzioterapeut Pauly Radcliffe
“Nalezli jsme skupiny lidí po celém světě, které běhají naboso, mají mnohem větší rozsah pohybu v chodidle a zapojují více prsty u nohou. Jejich chodidla se ohýbají, natahují a roztahují a kontrolují povrch.
Jeff Pisciotta
Senior researcher at Nike Sports Research Lab